• Inception

  • I Killed My Mother

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★

  • Into the Wild

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

  • My Life on Ice

    ★★★½

  • Spirited Away

  • Amélie

  • Memento

    ★★★★½

  • In the Mood for Love

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • American Psycho

  • The Truman Show

  • Good Will Hunting

    ★★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★

  • The Lion King

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★½

  • The Man Who Sleeps

    ★★★

  • Rosemary's Baby

  • PlayTime

    ★★★

  • Psycho