RSS feed for beyza
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    ★★½

    I’m sorry but was this supposed to be funny? I only giggled like once or twice. Am i missing something?? It was actually kinda annoying. When you see a cast like this, you expect something really funny. I gotta learn to lower my expectations next time.

  • First They Killed My Father

    First They Killed My Father

    ★★★★½

    Sad

  • Back to the Future Part III

    Back to the Future Part III

    ★★★★

    If only i had a DeLorean :( RIP legend

  • 30 Minutes or Less

    30 Minutes or Less

    ★★

    Almost fell asleep at the beginning but the rest kinda made up for it... i guess

  • It Follows

    It Follows

    ★★★½

    It goes a bit too slow sometimes but even though i don’t like horror movies, it was not bad. Probably one of the good ones i guess. If i was a horror fan i would love this. I hope i won’t be afraid when people starts to walk towards me lol.

  • The Hungover Games

    The Hungover Games

    ★½

    The dumbest thing i’ve ever watched but you know what, i still watched it... what is wrong with me

  • When They See Us

    When They See Us

    ★★★★★

    I am: heartbroken

  • Upgrade

    Upgrade

    ★★★★★

    “A fake world is a lot less painful than the real one.” 

    I love the camera work, the editing, the sounds, the music, the lights, the acting. Wow. It’s been a long time since i watched action scenes like this. I love it. And throughout the entire time i was thinking “wow this is Tom Hardy”.

  • Youth

    Youth

    ★★

    I.... don’t get it. What was this supposed to be about? There were some nice scenes and dialogs but the rest is??? Weird? Boring? Or maybe i couldn’t catch the vibes. It’s 3 am.

  • Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

    Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

    ★★★½

    Really really bad choice of music but i enjoyed it anyways.

  • Virus Tropical

    Virus Tropical

    ★★★★

    I was like 90% sure she was a lesbian. Disappointed. And how the hell did she managed not to be depressed and not to pop up those 3 pimples on her face throughout the whole thing. What a legend. I still think she is a lesbian.

  • Cousin Ben Troop Screening

    Cousin Ben Troop Screening

    ★★★

    just so you know, I purchased a yellow nail polish today. Thanks again, Wes Anderson!