Diz has logged 158 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parker

Parker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pee-wee's Big Holiday

Pee-wee's Big Holiday

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Young Sherlock Holmes

Young Sherlock Holmes

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
DragonHeart

DragonHeart

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
McBain

McBain

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Overboard

Overboard

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Blood

In the Blood

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Kong

King Kong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Heroes of the East

Heroes of the East

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Evolution

Evolution

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pan

Pan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry