Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
Read the review Edit this entry  
19
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
Read the review Edit this entry  
25
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
In Hell

In Hell

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Possession

Possession

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Gothic

Gothic

1986
×
Read the review Edit this entry  
06
The Devil

The Devil

1972
×
Read the review Edit this entry  
04
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Altered States

Altered States

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Edit this entry  
22
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cyrus

Cyrus

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
Read the review Edit this entry  
16
Timecop

Timecop

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Realms of the Unreal

In the Realms of the Unreal

2004
×
Edit this entry  
11
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
09
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wetlands

Wetlands

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
Edit this entry  
03
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Leaves

Dead Leaves

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Double Impact

Double Impact

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry