Caterina has logged 40 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Back to the Future: Making the Trilogy

Back to the Future: Making the Trilogy

2002
×
Edit this entry  
25
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future Part II - Back to the Future Night

Back to the Future Part II - Back to the Future Night

1989
×
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Girl and Her Trust

The Girl and Her Trust

1912
×
Edit this entry  
18
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Paul

Paul

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hereafter

Hereafter

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Three Little Pigs

Three Little Pigs

1933
×
Edit this entry  
13
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Burnt

Burnt

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Vampire Attack

The Vampire Attack

2010
×
Edit this entry  
07
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Traffic Stop

Traffic Stop

2017
×
Edit this entry  
02
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Knife Skills

Knife Skills

2017
×
★★★½
Edit this entry