DJesse_ has logged 64 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry