Sort by

Matthias has logged 145 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
End of Days

End of Days

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★
Edit this entry  
07
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
01
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alone in the Dark 2

Alone in the Dark 2

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Hallow

The Hallow

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kate

Kate

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★½
Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry