• E.T. the Extra-Terrestrial

    E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

    Smiling and crying for two hours. Few filmmakers have gotten performances this real out of kids this young, and it’s that key to the imagination that breathes this story to life. Every single scene contributes to character and plot, shaping the connections these characters have to one another, in a world undergoing constant change. Perfect movie, perfect rating.

  • Reign of Fire

    Reign of Fire

    ★★½

    here's the rub the first act is AMAZING and Matthew Macconaheyy is hotter than dragon fire but also acts II and III are like a Tom Clancy meets Dragonheart assassination movie with the vaguest "a dragon killed my mom so I'm gonna kill a dragon" emotional arc, and an ending so rushed it makes GoT look like shakespeare, but it's a new millennium bby, you keep what you kill!!!

  • Bodies Bodies Bodies

    Bodies Bodies Bodies

    ★★★½

    okaaaaay while i DID doze off for 20 min in the middle and was kinda bored with half the cast for most of the movie i was SO AWAKE for that ending and boooooy was it hilariously satisfying and as someone who loves playing werewolf and always gets MURDERED FIRST i relate 🫠

    also Myha'la Herrold‘s green eyeliner 😍

  • Hour of the Wolf

    Hour of the Wolf

    ★★½

    My first Bergman! Pensive and artful and disorienting. Big Lighthouse vibes 🙃

  • Prey

    Prey

    ★★★

    Highlights were absolutely Amber Midthunder and Dakota Beavers breathing new life into this extremely tired franchise. If I have to watch one more terrible CG animal in a 2022 blockbuster tho I might lose my mind 🙈

  • Legend

    Legend

    ★★★★

    Watched the director’s cut last night and oh my pants it’s much rougher and much better than the theatrical cut. I still missed tangerine dream’s lush soundscape but everything else remains just as magical and delightful and dire as ever 🙏✨ this is Ridley Scott at his most earnest and sentimental and I’m so thankful for it ❤️

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★★

    am i to understand the hot criticism is “boring, slow, not entertaining?” bc that breaks my brain. it’s absolutely as silly and irreverent and anime as the marketing fed me for the last 5 months and I just found it so much dang fun? Brad Pitt is smiling harder than I think I’ve ever seen, Logan Lerman reprises his favorite good-actor-awful-role, the editor and DP finish each other’s sentences, the script writes more setups than anyone could ever hope to…

  • What Lies Beneath

    What Lies Beneath

    ★★★★

    It’s like Vertigo and Night of the Hunter but with a really hot cast 🥵 Michelle Pfeiffer and Harrison Ford are ✨sublime✨


    Docking a star for the twenty obnoxious jump scares tho 👎

  • Kiki's Delivery Service

    Kiki's Delivery Service

    ★★★★

    Learn to give yourself grace when you feel lost in a world bigger and stranger than the one you know. A gift. A gem. The heart soars. ✨❤️

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★

    a twilight movie with a plot? and by plot I mean Jacob slowly stripping for Bella’s dad and he just stands there like “ha ha U weird kid keep going” ✨🍿

  • DC League of Super-Pets

    DC League of Super-Pets

    ★★★½

    Not just saying this because my friends made this movie but I genuinely had a good time. The animation quality is nowhere near what Minions pulled off but the gags were twice as funny 🙈 Guinea pig army made me laugh so hard every time

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    Twilight: men will kill you
    New Moon: dating will kill you
    Eclipse: sex will kill you
    Breaking Dawn: babies will kill you

    wtf stephanie meyers can u chill