Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wet Hot American Summer: 10 Years Later

Wet Hot American Summer: 10 Years Later

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Very Brady Sequel

A Very Brady Sequel

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lucky Numbers

Lucky Numbers

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Tommy

Tommy

1974
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
19
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Read the review Edit this entry  
05
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
12
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
12
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Taking Woodstock

Taking Woodstock

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Drake & Josh Go Hollywood

Drake & Josh Go Hollywood

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry