Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hands of Stone

Hands of Stone

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Message from Space

Message from Space

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry