2015

Daniel Daniel’s year in review

Daniel’s highest rated films

  • The Wind That Shakes the Barley

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Birdman

    ★★★★★

  • The Warriors

    ★★★★½

  • Oldboy

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 28 Films watched
  • 2.3 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Birdman

Mar 1

Last Film

Coming to America

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Action
17 films
Sci Fi
14 films
Adventure
14 films
Drama
10 films
Comedy
8 films
Thriller
8 films
Fantasy
3 films
Crime
3 films
Romance
3 films
Horror
3 films
USA
25 films
UK
5 films
Germany
4 films
Belgium
1 film
France
1 film
Italy
1 film
Hong Kong
1 film
Australia
1 film
Spain
1 film
English
27 films
Spanish
3 films
French
2 films
Korean
2 films
Hungarian
1 film
Latin
1 film
German
1 film
Cantonese
1 film
Japanese
1 film
Irish
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Daniel’s most liked review

Avengers: Age of Ultron

★★★

This film desperately wants to be a 12-issue comic book series and that doesn't translate very well to a 2+ hour movie. Never the less I thoroughly enjoyed this as a Marvel fanboy.

Strong entry in the MCU franchise but not as good as Guardians of the Galaxy, Captain America: The Winter Soldier or the original Iron Man.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Nightbreed
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2015

  • Coming to America
  • Zoolander
  • Nightbreed
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Wind That Shakes the Barley
  • Ant-Man
  • Team America: World Police
  • Clueless
  • Return of the Jedi
  • The Warriors
  • Oldboy
  • The Empire Strikes Back
  • The Princess Bride
  • Aliens
  • Alien
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Blade Runner
  • Mad Max 2
  • Avengers: Age of Ultron
  • Taxi Driver
  • North by Northwest
  • 48 Hrs.
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Birdman

Highly rated films Daniel missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Son of Saul
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more