Sort by

DM05 has logged 18 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
22
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
11
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
09
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
07
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry