dm55 has logged 126 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Hologram for the King

A Hologram for the King

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
She's All That

She's All That

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Conspiracy Theory

Conspiracy Theory

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
WarGames

WarGames

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry