Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Tokio Jokio

Tokio Jokio

1943
×
Read the review Edit this entry  
01
The Ducktators

The Ducktators

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★
Edit this entry  
28
Music

Music

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
28
The Landlord

The Landlord

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

2020
×
Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bob Emergency

The Bob Emergency

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The History of the Seattle Mariners

The History of the Seattle Mariners

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Search for the Saddest Punt in the World

The Search for the Saddest Punt in the World

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
How to Survive a Plague

How to Survive a Plague

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Boss

The Boss

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ben 10: Race Against Time

Ben 10: Race Against Time

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Run Hide Fight

Run Hide Fight

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
Read the review Edit this entry  
14
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry