RSS feed for Dmitry

Dmitry has logged 121 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wanted: Dead or Alive

Wanted: Dead or Alive

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eli Roth's History of Horror

Eli Roth's History of Horror

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Room for Romeo Brass

A Room for Romeo Brass

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
This Is England '90

This Is England '90

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
This Is England '88

This Is England '88

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
This Is England '86

This Is England '86

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Heavy Trip

Heavy Trip

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
No Mercy

No Mercy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Red Riding: In the Year of Our Lord 1983

Red Riding: In the Year of Our Lord 1983

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Riding: In the Year of Our Lord 1980

Red Riding: In the Year of Our Lord 1980

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Red Riding: In the Year of Our Lord 1974

Red Riding: In the Year of Our Lord 1974

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Message from the King

Message from the King

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kin

Kin

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Leaving Afghanistan

Leaving Afghanistan

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Director and The Jedi

The Director and The Jedi

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What Men Still Talk About

What Men Still Talk About

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry