Highest rated films

  • Tenet

    ★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • The Undoing

    ★★★½

  • The Midnight Sky

    ★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Long Shot

    ★★★½

  • Big Little Lies

    ★★★½

  • A Monster Calls

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Mission: Impossible - Fallout

Jan 1

Last Film

Minority Report

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
16 films
Sci Fi
9 films
Action
8 films
Adventure
6 films
Comedy
5 films
Thriller
5 films
Mystery
4 films
Horror
3 films
Crime
3 films
Fantasy
3 films
USA
25 films
UK
7 films
Canada
2 films
China
2 films
Spain
2 films
Norway
1 film
France
1 film
India
1 film
Italy
1 film
English
27 films
French
3 films
Italian
2 films
Swedish
2 films
German
2 films
Xhosa
1 film
Dutch
1 film
Japanese
1 film
Spanish
1 film
Czech
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 8

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

David’s most liked list

A Quiet Place
Stronger
World War Z

Covid 19

Watch list during my time on work furlough,in order of watched/to watch

More lists

Highs and lows

Highest Average

Big Little Lies
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Love Wedding Repeat
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Children Act
Average weighted rating:

3.1

Films David watched in 2020

  • Minority Report
  • Toy Story 4
  • The Midnight Sky
  • Hidden Figures
  • The Undoing
  • The Children Act
  • Sharp Objects
  • The Social Dilemma
  • Sully
  • Tenet
  • Gravity
  • Descendants
  • Poltergeist
  • Big Little Lies
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Spider-Man: Far From Home
  • Love Wedding Repeat
  • Knives Out
  • Avengers: Endgame
  • Long Shot
  • A Monster Calls
  • World War Z
  • Stronger
  • A Quiet Place
  • 1917
  • Marriage Story
  • Mission: Impossible - Fallout

World map

Highly rated films David is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more