RSS feed for Derek
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Frozen

Frozen

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Houses October Built

The Houses October Built

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dark House

The Dark House

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Full Moon High

Full Moon High

1981
×
Read the review Edit this entry  
31
Summer Rental

Summer Rental

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Timestalkers

Timestalkers

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Glimmer Man

The Glimmer Man

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cobbler

The Cobbler

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Uninvited

The Uninvited

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Demons

The Demons

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Future War

Future War

1997
×
Read the review Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder at 1600

Murder at 1600

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Korczak

Korczak

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knights of the Teutonic Order

Knights of the Teutonic Order

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cannibal Ferox

Cannibal Ferox

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Oblong Box

The Oblong Box

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Scarecrows

Scarecrows

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Terror at London Bridge

Terror at London Bridge

1985
×
Read the review Edit this entry  
04
Savage Weekend

Savage Weekend

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Walesa: Man of Hope

Walesa: Man of Hope

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ida

Ida

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mis

Mis

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Spring

Autumn Spring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Divided We Fall

Divided We Fall

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Art of the Steal

The Art of the Steal

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Day of the Wacko

Day of the Wacko

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hollow

The Hollow

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry