RSS feed for Déo
  • The Old Guard

    The Old Guard

    ★★★½

    This is a hidden gem. It is was a lot better than I expected it to be even though it followed the general plot of these type story. The action was well choreographed and vicious. I would watch it again in the near future and recommend that you the same.

  • Greyhound

    Greyhound

    ★★

    It is a decent film. I honestly believe that those that are historically buffs would enjoy it.

  • Prince of Persia: The Sands of Time

    Prince of Persia: The Sands of Time

    ★★★½

    Not the most Underrated game based movies ever pictured. Then again I am biased cause I grew up playing this game.

  • Lying and Stealing

    Lying and Stealing

    ★★★

    A true hidden gem. I have enjoy watching it almost as much as I did Focus. 


    This movie has everything you want in any lighthearted entertainment. It is also further proof that Theo James can lead and is deserving more such roles.

  • First Blood

    First Blood

    ★★★★

    I have forgotten how great this film really is because it has been a long while since I have watched this film. 

    Even though it was released in 1982 the quality of the picture and it’s effects has stood the test of times. Atypical  of an 80s film, this movie shows regards to human life. The other most obvious aspect you notice is the lack of a heroine. 

    I did enjoy the story. I especially loved watching the action which was a lot more realistic than the later instalments.

  • Secretary

    Secretary

    ★★½

    This is a weird-ass movie. I watched it once and that is enough. 
     
    On the brighter side Maggie Gyllenhall is a gem.

  • Solace

    Solace

    ★★

    I mean if you have time to spare... If not then there are many more movies I would recommend.

  • 6 Underground

    6 Underground

    ★★★

    This is a good old action flick dress up in fancy special effects. Good vs tyranny. The story’s time line is all jumble up but enjoyable. That is especially so towards the end of the movie.

  • Transporter 3

    Transporter 3

    ★★½

    It started off great and story just went a different route that I expected. I found it difficult to stay interested afterwards. At least the action was good.

  • Transporter 2

    Transporter 2

    ★★★

    Defined by the increase budget compared to the first one. And did prove fruitful in that everything was better. As action film goes, this story was enjoyable.

  • The Transporter

    The Transporter

    ★★

    It’s decent enough when you watch the first time. This was my second time watching it and I just could not enjoy it.

  • She's Out of My League

    She's Out of My League

    ★★★

    I did enjoy it cause it surely was a comedy. It is also an absolutely cringe fest. There were many scenes I just could not watch.