RSS feed for Dan
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Colette

Colette

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Hungover Games

The Hungover Games

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Colossal

Colossal

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hot Bot

Hot Bot

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Outer Space

Outer Space

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
High Life

High Life

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Remaking the Legend: Halo 2 Anniversary

Remaking the Legend: Halo 2 Anniversary

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
Halo: Legends

Halo: Legends

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Simon Amstell: Numb - Live at the BBC

Simon Amstell: Numb - Live at the BBC

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry