dnelson51 has logged 164 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★
Edit this entry  
20
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★½
Edit this entry  
17
Third Person

Third Person

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
15
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hoot

Hoot

2006
×
Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Batman: Return of the Caped Crusaders

Batman: Return of the Caped Crusaders

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ghost Team

Ghost Team

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pee-wee's Big Holiday

Pee-wee's Big Holiday

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★
Edit this entry  
20
Mascots

Mascots

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Edit this entry