Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Little Mermaid: Ariel's Beginning

The Little Mermaid: Ariel's Beginning

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Focus

Focus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Is Sumiyati Going to Hell?

Is Sumiyati Going to Hell?

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry