Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Samar

Samar

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Samar
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Samar’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Moonstruck

    Moonstruck 1987

    ★★★★ Watched by Samar 20 Aug 2021

    اكثر فيلم تمنيت اني عشت جوته

  • The Man from Earth

    The Man from Earth 2007

    ★★★ Watched by Samar 20 Aug 2021

    اكتشفت اني شايفته من زمان

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel 2014

    ★★★★ Watched by Samar 20 Aug 2021

    صرت احب اللون الاحمر والوردي مع بعض🥰

    بالرغم من انو تسلسل الاحداث كان يشرح الوقائع السيئه بشكل يخليها طريفه بس فيه حزن خفي لامسني نهاية الفيلم
    احساس قريب من الغربة لان كل شي بزمانه تغير بداية من غوستاف ثم زوجته وطفله وشبابه والزوّار والخ
    ما بقى من الفندق شيء الا سحره

  • A Separation

    A Separation 2011

    ★★★★★ Watched by Samar 18 Aug 2021

    تفاصيل بسيطة خلقت معاناة عظيمة
    :(

  • The Little Mermaid: Ariel's Beginning

    The Little Mermaid: Ariel's Beginning 2008

    ★★★★ Watched by Samar 17 Jun 2021

    بكيت وهو مايبكي

  • Focus

    Focus 2015

    ★★★★★ Watched by Samar 24 Jan 2021

    احب مارغوت واحب اضو اللي علمتني عالفيلم الحلو🥰

  • Dances with Wolves

    Dances with Wolves 1990

    ★★★★★ Watched by Samar 10 Jan 2021

    عظمه

  • Forrest Gump

    Forrest Gump 1994

    ★★★★ Watched by Samar 03 Aug 2020

    pon❤️

  • Dog Day Afternoon

    Dog Day Afternoon 1975

    ★★ Watched by Samar 23 Jun 2020 1

    ناقصه ساوندتراك

  • Capernaum

    Capernaum 2018

    ★★★★★ Watched by Samar 20 Jun 2020

    القاضي : ليش بدك ترفع دعوة على أهلك ؟
    
زين : لأنون خلفوني 

    ماعمري تخيلت معاناه بهالحجم

  • Unforgiven

    Unforgiven 1992

    ★★★★★ Watched by Samar 17 Jun 2020

    اللحظه الاخيره من الفلم لما دقت طبول الحرب وكان مطر ورعد وظلام وصوت خطوات الحصان هذا افضل شيء صار

  • Children of Heaven

    Children of Heaven 1997

    ★★★★★ Watched by Samar 13 May 2020

    ندمانه اني اجلته فتره طويله

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro