RSS feed for Dnl
  • The Servant

    The Servant

    ★★★★

    A perfectly icky Dirk Bogarde film.

  • Honeyland

    Honeyland

    ★★★★½

    This movie reaches in so many directions that it could’ve easily been lost by ideology. Instead you are immersed so deeply into Hatidže Muratova’s world that by the end of the film you feel you’ve been sent back in time.

  • My Hero Academia: Heroes Rising

    My Hero Academia: Heroes Rising

    ★★★

    A feast for the eyes only.

  • War and Peace

    War and Peace

    ★★★★½

    As sweeping and fully realized as the title suggests.

  • The Housemaid

    The Housemaid

    ★★★★

    Sharp, nasty and slightly absurd.
    All the roots of Korean cinema.

  • First Cow

    First Cow

    ★★★½

    The meandering pace works counter to a thriller but Kelly Reichardt slows it in the right places to give full accounting of a doomed friendship.

  • The Assistant

    The Assistant

    ★★★

    This is a flat movie punctuated by a few very accurate scenes of corporate survival.

  • Emma.

    Emma.

    ★★★½

    Anna Taylor-Joy’s Emma is manipulative and hurtful in the way only girls who know they are beautiful act. It's enjoyable to see her cause so much suffering until the end when she gets just a slap on the wrist for all her misdeeds.

  • The Photograph

    The Photograph

    ★★½

    The margins of this movie is where the real story lies.

  • Us

    Us

    ★★★

    A thought provoking parable of the underclass but not a very good movie.

  • Climax

    Climax

    ★★★½

    This manic film is a lot of things (except boring) and most of them work.

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★★

    A nightmare so dark you almost miss how funny it is.