• I'm Gay

  • Down The River We Meet

  • Second Gear

  • This is Not A Coming Out Story

  • Kubli

  • Senior Year

    ★★½

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

  • Cut/Off

  • Crush

    ★★★★

  • As We Hold Hands

  • We Were Never Really Strangers

  • Mga Kuan

  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    ★½

  • Bodies Bodies Bodies

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★★

  • Ali Wong: Don Wong

    ★★★★

  • Kimi

    ★★½

  • Marry Me

    ★★★

  • EMPATHY (Or: The Girl with The Pearled Hair)

  • Fresh

    ★★★½

  • The House

    ★★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★½

  • Licorice Pizza

    ★★½

  • House of Gucci

    ★★

  • Sing 2

    ★★★

  • All Too Well: The Short Film

  • Ciao Alberto

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★

  • Eternals

    ★★★

  • Miss Informed

    ★★½

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★

  • Last Night in Soho

    ★★

  • Spencer

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • Nang Maglublob Ako sa Isang Mangkok ng Liwanag

  • Black River

  • Mina's Family History

  • Lorna

    ★★★

  • Summer Blues

    ★★★

  • Moon Under My Feet

  • Scared

    ★★

  • Dandansoy

    ★★★

  • 13 Feet

  • In My Father's House

    ★★★

  • Tender Leaves of Guava

  • Black Rainbow

  • Angel Unemployed

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Dust in Your Place

    ½

  • Ate O.G.

  • Beauty Queen

  • Ang Pagdadalaga ni Lola Mayumi

    ★★★

  • Out of Body

  • Looking for Rafflesias and Other Fleeting Things

    ★★½

  • Sol

    ★★★★½

  • I Will Die For You

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★

  • The Transfiguration of Saint Mike

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Blood Stew

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • The Little Planet

  • Luca

    ★★★