Dan has logged 59 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rust Never Sleeps

Rust Never Sleeps

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
21-87

21-87

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Our RoboCop Remake

Our RoboCop Remake

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Showgirls 2: Penny's from Heaven

Showgirls 2: Penny's from Heaven

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Munster, Go Home!

Munster, Go Home!

1966
×
Read the review Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Curious George

Curious George

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Night Walker

The Night Walker

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
We Jam Econo: The Story of the Minutemen

We Jam Econo: The Story of the Minutemen

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nas: Time Is Illmatic

Nas: Time Is Illmatic

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry