Dan has logged 65 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
David Bowie: The Last Five Years

David Bowie: The Last Five Years

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Damned: Don't You Wish That We Were Dead

The Damned: Don't You Wish That We Were Dead

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
October Sky

October Sky

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
All Eyez on Me

All Eyez on Me

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
You Were Never Lovelier

You Were Never Lovelier

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry