• Tenet

    Tenet

    ★★½

    Prettey, prettey, prettey, pretty bad
    I guess we don’t have to wonder what a Nolan Black Bond movie would be like, generic script, overcomplicated time fetish 70mm porn, cliche villain, bad editing and terrible sound mixing, almost parody-like stuff

  • Contagion

    Contagion

    ★★½

    even in the midst of a pandemic this movie still sucks, maybe even more so

  • Shin Godzilla

    Shin Godzilla

    ★★★★

    The best modern Godzilla movie. Period.

  • Chernobyl

    Chernobyl

    ★★★★½

    vintage hbo

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

    I was hoping to give it more than 65/100...a lot more, but this is such a missed opportunity. Especially when it was pretty clear that Michael Dougherty tried to make the kaiju fans extra happy and not just the casuals, but with such a terrible plot and dialog it's next to impossible to let it slide even if humans part is always considered less than less important in these movies. CGI was top notch but still not enough and some…

  • Kin-dza-dza!

    Kin-dza-dza!

    ★★★★

    a soviet scifi gem manages to satirize succesfully both communism and capitalism, but definitely targeted towards those born/brought up in the former to enjoy all the jokes

  • How to Get Ahead in Advertising

    How to Get Ahead in Advertising

    ★★★½

    "We're living in a shop. The world is one magnificent fucking shop."
    while not even close to being as masterful as Lumet's Network the dreadful message is as fresh as if it was made yesterday

  • Us

    Us

    ★★½

    the inconsistency of the plot brings what could have been be a decent social commentary horror to meh levels and all the easter eggs & 80s/90s references in the world can't compensate for it

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

    I should probably stop making fun of people who watch fast and furious unless I'm prepared to be ridiculed when I tell them how kickass keanu should/could/would be in 2 John 2 Wick when it eventually comes out

  • Rush

    Rush

    ★★★½

    race in peace Niki and James

  • Only Lovers Left Alive

    Only Lovers Left Alive

    ★★★★

    the latest episode of what we do in the shadows finally pushed me to hit play on this one, a delightful watch, definitely won't be my last

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★

    expected it to be as bad as that haircut, but surprisingly it had few moments in between all the cringe the mouse managed to fit in 3 hours