RSS feed for dobata

dobata has written 93 reviews for films during 2018.

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★

    the second ⭑ is for the effort, but my disappointment is immeasurable, and my day is ruined

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★½

    45/100

    this years’s Mother! seems fair except I didn’t hate it and am open to watch it again
    pleasantly surprised it didn’t feel like a horror, but sure as hell felt pretentious and silly
    good: the Olga scene was splendid, dakota, tilda, the ballet choreography
    bad: quite messy even for a artsy horror flick, the score, mother Markos makeup

  • Elf

    Elf

    ★★★½

    much like will ferrell I've been skipping this because I though it'd be a wrong choice, but I'm glad I finally watched it

  • Mid90s

    Mid90s

    ★★½

    all over the place, but fyi "saying thank you isn’t gay, it’s just good manners"

  • All About Nina

    All About Nina

    ★★★

    didn't know about the plot, but this was more, mary elizabeth winstead obviously has range

  • The Sisters Brothers

    The Sisters Brothers

    ★★★

    cast is solid, plot not so much

  • Minding the Gap

    Minding the Gap

    ★★★★

    I loved it, clearly a very personal project to the director and I assume to a lot of the people who have seen it, it's been a great year for documentaries and this one is among my favourites

  • The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★½

    peak Lars von Trier
    started watching it yesterday, but couldn’t finish it in one take and I’m kinda bummed that once the credits started rolling I didn’t hate it.A FU from the director to his critics, it’s self-indulgent af yet not as long as the list of issues trier has and keeps showing his viewers which I doubt have risen much since Antichrist

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    netflix first true masterpiece
    best movie of the year by some distance

  • First Reformed

    First Reformed

    ★★★

    solid, but I don't get the hype

  • Logan Lucky

    Logan Lucky

    ★★★★

    this was a blast and I'm sorry I let this stay in my watchlist for that long... and now wanna watch Magic Mike

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

    didn't enjoy it the first time, but this gets better and better with every watch