RSS feed for dobata

dobata has written 34 reviews for films rated ★★★½ .

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

    I was hoping to give it more than 65/100...a lot more, but this is such a missed opportunity. Especially when it was pretty clear that Michael Dougherty tried to make the kaiju fans extra happy and not just the casuals, but with such a terrible plot and dialog it's next to impossible to let it slide even if humans part is always considered less than less important in these movies. CGI was top notch but still not enough and some…

  • How to Get Ahead in Advertising

    How to Get Ahead in Advertising

    ★★★½

    "We're living in a shop. The world is one magnificent fucking shop."
    while not even close to being as masterful as Lumet's Network the dreadful message is as fresh as if it was made yesterday

  • Rush

    Rush

    ★★★½

    race in peace Niki and James

  • High Flying Bird

    High Flying Bird

    ★★★½

    aside from the iPhone shenanigan it was pretty tight, Ray was the real MVP

  • Free Solo

    Free Solo

    ★★★½

    Sweaty palms, the movie
    I most definitely added an extra star because of the this guy's weird flex rather than the cinematography or the editing

  • Love Exposure

    Love Exposure

    ★★★½

    Japanese kino is something else and thank fuck for that

  • Border

    Border

    ★★★½

    wtf did I watch?!
    *in kanye voice* I hate it. It's awesome!

  • The Seventh Seal

    The Seventh Seal

    ★★★½

    my first Bergman, secretly hoped I'd like it more

  • Prospect

    Prospect

    ★★★½

    indie sci-fi western that deals with the worldbuilding and the budget very creatively, my kind of jam even if it never tries to go philosophical

  • At Eternity's Gate

    At Eternity's Gate

    ★★★½

    could Willem Dafoe be any more Vincent van Gogh-y

  • They Live

    They Live

    ★★★½

    even better that I remember it despite me being able to taste all the 80's cheese this time

  • Upstream Color

    Upstream Color

    ★★★½

    definitely liked the first half more than the second one, it’s an emotional wtf movie who probably thinks too highly of itself, but with quite a few beautiful scenes and a fabulous score made by the director himself who keeps delivers quite the goods considering the budgets he's working with.
    I’ll definitely rewatch it and will have to go through a few faqs much like with Primer, but those two have almost nothing in common except that they didn’t give me as much pleasure as I hoped for, but deserve appreciation for both the effort and the end result