RSS feed for dobata

dobata has written 35 reviews for films rated ★★★★ .

  • Shin Godzilla

    Shin Godzilla

    ★★★★

    The best modern Godzilla movie. Period.

  • Kin-dza-dza!

    Kin-dza-dza!

    ★★★★

    a soviet scifi gem manages to satirize succesfully both communism and capitalism, but definitely targeted towards those born/brought up in the former to enjoy all the jokes

  • Only Lovers Left Alive

    Only Lovers Left Alive

    ★★★★

    the latest episode of what we do in the shadows finally pushed me to hit play on this one, a delightful watch, definitely won't be my last

  • Jodorowsky's Dune

    Jodorowsky's Dune

    ★★★★

    "I was raping Frank Herbert, but with love." the docu was pretty awesome, but felt like it was trying too hard to be extremely wholesome...anyways don't let this man and the rest of us down Denis

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

    great fun and I don’t even like spiderman, the most I’ve had with a superhero movie since…the dark knight maybe

  • Climax

    Climax

    ★★★★

    now with proper subs and proper drugs

  • Persona

    Persona

    ★★★★

    the human condition, huh?

  • Kaiser: The Greatest Footballer Never to Play Football

    Kaiser: The Greatest Footballer Never to Play Football

    ★★★★

    I was somewhat familiar with the legend, but this was even more fascinating and funny than I expected...and then it isn't anymore

  • Climax

    Climax

    ★★★★

    gaspar noe and chill

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★

    I have received satisfaction

  • Anomalisa

    Anomalisa

    ★★★★

    85/100ish
    still not sure how to rate this since I've read a few fucked up theories, but I watched it on a intercity bus and it was awkward af, Although I'll always cherish the horror of those around me when I closed the laptop

  • Private Life

    Private Life

    ★★★★

    I’m late seeing this and out of nowhere it goes into my 2018 favs, and I don’t care if it’s already the 3rd week of January. Genuinely surprised to find out it's another netflix movie that doesn't suck, credit where it's due, Kathryn Hahn and Paul Giamatti played their parts perfectly…awards-worthy even