RSS feed for Pietro

Pietro has logged 360 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tango

Tango

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Night on Bald Mountain

A Night on Bald Mountain

1933
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gerald McBoing-Boing

Gerald McBoing-Boing

1950
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Red Hot Riding Hood

Red Hot Riding Hood

1943
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blitz Wolf

Blitz Wolf

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Ladies Do It

All Ladies Do It

1992
×
Edit this entry  
13
The Organ Grinder's Monkey

The Organ Grinder's Monkey

2011
×
Edit this entry  
12
Europe & Italy

Europe & Italy

1999
×
Edit this entry  
12
Mister Tao

Mister Tao

1988
×
Edit this entry  
12
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
Edit this entry  
10
Preposterous

Preposterous

2016
×
★★
Edit this entry  
10
Les Forgerons

Les Forgerons

1895
×
Edit this entry  
10
Fatima's Coochee-Coochee Dance

Fatima's Coochee-Coochee Dance

1896
×
Edit this entry  
10
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rapa Nui

Rapa Nui

1994
×
★★½
Edit this entry  
07
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★½
Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★½
Edit this entry  
24
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Broken Down Film

Broken Down Film

1985
×
Edit this entry  
22
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Artist's Dream

The Artist's Dream

1913
×
Edit this entry  
16
Newman Laugh-O-Grams

Newman Laugh-O-Grams

1921
×
Edit this entry  
16
Felix the Cat Dines and Pines

Felix the Cat Dines and Pines

1927
×
Edit this entry  
16
Buffalo Running

Buffalo Running

1883
×
Edit this entry  
16
Pan 1

Pan 1

1974
×
Edit this entry  
16
Pan 0

Pan 0

1974
×
Edit this entry  
16
Let Me Dream Again

Let Me Dream Again

1900
×
Edit this entry  
14
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Photodiary

Photodiary

1986
×
Edit this entry  
07
The Sinking of the Lusitania

The Sinking of the Lusitania

1918
×
Edit this entry  
07
Man eating pastafrola

Man eating pastafrola

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Matches: An Appeal

Matches: An Appeal

1899
×
Edit this entry  
07
The Inn Where No Man Rests

The Inn Where No Man Rests

1903
×
Edit this entry  
07
Lightning Sketches

Lightning Sketches

1907
×
Edit this entry