RSS feed for Pietro

Pietro has logged 65 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Life is a funny thing

Life is a funny thing

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Rising

Rising

2017
×
Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Wizard of Speed and Time

The Wizard of Speed and Time

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
evangelion: Another Impact (Confidential)

evangelion: Another Impact (Confidential)

2015
×
Edit this entry  
26
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Posthaste Perennial Pattern

Posthaste Perennial Pattern

2010
×
Edit this entry  
26
Eraser

Eraser

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Wind

Wind

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Helianthus

Helianthus

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
The Flying Man

The Flying Man

1962
×
Edit this entry  
25
Escalation

Escalation

1968
×
Edit this entry  
25
Surroundings

Surroundings

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Forever Young

Forever Young

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chicken

Chicken

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
to turn over in one's mind

to turn over in one's mind

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Vrika

Vrika

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
While the Water Runs Red

While the Water Runs Red

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
22
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
21
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Venice 70: Future Reloaded

Venice 70: Future Reloaded

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La Punta

La Punta

2013
×
Edit this entry  
20
My Future Is Cinema's Future

My Future Is Cinema's Future

2013
×
Edit this entry  
20
Allegoria della prudenza

Allegoria della prudenza

2013
×
Edit this entry  
20
Ang Kamera

Ang Kamera

2013
×
Edit this entry  
20
The Architecture of the Trees

The Architecture of the Trees

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
19
Maria Maria

Maria Maria

2013
×
Edit this entry  
19
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
19
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Firefly

The Firefly

2013
×
Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Damiana

Damiana

2017
×
Edit this entry  
17
Sarah Winchester: Ghost Opera

Sarah Winchester: Ghost Opera

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Study of a Slow Sky

Study of a Slow Sky

2017
×
Edit this entry  
17
Crossing Patterns

Crossing Patterns

2017
×
Edit this entry  
17
As the Cube Hovers

As the Cube Hovers

2017
×
Edit this entry  
17
The Spider's Stratagem

The Spider's Stratagem

1970
×
★★★½
Edit this entry  
17
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

1899
×
Edit this entry  
13
A Sticky Woman

A Sticky Woman

1906
×
Edit this entry  
13
Madame's Cravings

Madame's Cravings

1907
×
Edit this entry  
13
Faust and Mephistopheles

Faust and Mephistopheles

1903
×
Edit this entry  
12
Film

Film

1965
×
Edit this entry  
10
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★½
Edit this entry  
08
Thorvaldsen

Thorvaldsen

1949
×
Edit this entry  
08
A Castle Within a Castle

A Castle Within a Castle

1955
×
Edit this entry  
08
Storstrøm Bridge

Storstrøm Bridge

1950
×
Edit this entry