• Bloody Muscle Body Builder in Hell

    Bloody Muscle Body Builder in Hell

    ★★★★

    A fun ride, also known as The Japanese Evil Dead for reasons that become increasingly obvious as you watch throughout it relatively short hour runtime. You’d be justified in calling it a ripoff, but I enjoyed this bloody and practical effects laden homage to one of my favorite films. I appreciated seeing the general “cabin in the woods” premise twisted through the lens of another different culture.

  • Malignant

    Malignant

    Style over substance.

  • The Last Matinee

    The Last Matinee

    ★★★

    Throwback giallo-style slasher with great visuals and sense of style. Special effects are also quite good. The action moves a little slow though, making its 88 minute runtime feel drawn out. The filmmakers have a clear love for the genre, and I hope to see more from them in the future.

  • A Classic Horror Story

    A Classic Horror Story

    ★★★

    I enjoyed the first two acts of the film, and would have preferred to see the resolution to the story that was being told there. The ideas contained within the third act of the film are fine, but could have been delivered more elegantly than in back to back scenes of pure exposition being delivered directly to the camera.

  • Await Further Instructions

    Await Further Instructions

    ★★★

    Almost very good, but held back by limited characterization and some weak acting. Third act is bonkers, and I'm not sure if I mean that in a good way.

  • Girls Nite Out

    Girls Nite Out

    ★★★

    Pretty good for a nearly forgotten slasher film. The cast is energetic and fun enough to watch, and the movie really only gets dull towards the end. 

    The premise is a killer dressed as the school mascot (a bear) kills a bunch of coeds during a weekend long, campus wide scavenger hunt. The killer is unnerving enough, and more misogynistic than many. There’s little more terrifying than a costumed bear jumping out at you from the shadows while screaming sexual…

  • Camp Blood: The Musical

    Camp Blood: The Musical

    ★★★★★

    Absolutely amazing low budget amateur production. The 30 minute long film is a fun parody of the slasher movie genre, with some really clever songs throughout. There is little to no suspense or horror throughout the movie, and the special effects are as basic as they can get. The acting is bad in all the right, campy ways, and the mediocre-to-poor singing voices of the entire cast help strike the perfect tone. It's a shame that this movie is so hard to find, as it would be a cult classic if more b-movie fans were able to see it!

  • The McPherson Tape

    The McPherson Tape

    ★★

    A found footage horror film released in 1989, some ten years before the format was popularized by The Blair Witch Project. Better to watch as a historical curiosity rather than a a movie in and of itself.

  • The Power

    The Power

    ★★★★

    Fans of slow burn horror films should enjoy the methodical pace and menacing atmosphere of The Power. Many horror movies are reflections of the causes and concerns of the society in which they were made, and that holds true here.

  • Slaxx

    Slaxx

    ★★

    For a movie about a killer pair of jeans, I expected this to be a lot more fun. The issues can all be traced back to a poor script, in which not one single character is likable. Even our main character, Libby, comes across as naïve to the point of being dense. The film almost makes some interesting points about the assumptions we make about people of other ethnicities, but ends up reinforcing stereotypes instead. Fun effects though; I enjoyed the visuals of the anthropomorphized jeans.

  • Peninsula

    Peninsula

    ★★★

    Train to Busan presents Escape from New York.

  • The Boogey Man

    The Boogey Man

    ★★★

    A strange mix of Halloween, The Exorcist and The Amityville Horror. A cursed mirror brings an invisible killer back into the lives of two siblings who were abused and traumatized as children. Supernatural mayhem ensues.