Sort by

Doctor has logged 332 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mr. Freedom

Mr. Freedom

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evil Toons

Evil Toons

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightwish

Nightwish

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beware: Children at Play

Beware: Children at Play

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dead End

Dead End

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Seeding of a Ghost

Seeding of a Ghost

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Les Documents Interdits

Les Documents Interdits

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Viy

Viy

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
What?

What?

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Strangeland

Strangeland

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Friend to Die For

A Friend to Die For

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wacko

Wacko

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Quartet

Quartet

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12

"Officer Maggot"

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moms

Moms

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Creatures from the Abyss

Creatures from the Abyss

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bloodmarsh Krackoon

Bloodmarsh Krackoon

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Empire of the Dark

Empire of the Dark

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hated: GG Allin & The Murder Junkies

Hated: GG Allin & The Murder Junkies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Witch's Night Out

Witch's Night Out

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scary Movie

Scary Movie

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Human Tornado

The Human Tornado

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Casper Meets Wendy

Casper Meets Wendy

1998
×
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
When Good Ghouls Go Bad

When Good Ghouls Go Bad

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Vineyard

The Vineyard

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Haunted Cop Shop

The Haunted Cop Shop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love on Delivery

Love on Delivery

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry