Sort by

Doctor has logged 45 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bleeders

Bleeders

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Evil Within

The Evil Within

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cat

The Cat

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Vampire II

Mr. Vampire II

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phoenix, Oregon

Phoenix, Oregon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghoulies III: Ghoulies Go to College

Ghoulies III: Ghoulies Go to College

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mega Time Squad

Mega Time Squad

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Barn

The Barn

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Osterman Weekend

The Osterman Weekend

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Some Guy Who Kills People

Some Guy Who Kills People

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Meatball Machine

Meatball Machine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Vampire

Mr. Vampire

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Assholes

Assholes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Leprechaun Returns

Leprechaun Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saint Bernard

Saint Bernard

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
CreepTales

CreepTales

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Evil Breed: The Legend of Samhain

Evil Breed: The Legend of Samhain

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Chill Factor

The Chill Factor

1993
×
Read the review Edit this entry  
06
The Ghoul

The Ghoul

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Romeo Is Bleeding

Romeo Is Bleeding

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wicked

The Wicked

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Blessed

Blessed

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Big Phat Hip Hop Family

My Big Phat Hip Hop Family

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Kracker Jack'd

Kracker Jack'd

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Man from Earth: Holocene

The Man from Earth: Holocene

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghost Story

Ghost Story

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry