• Somebody I Used to Know

    Somebody I Used to Know

    ★★★½

    So Alison Brie and Danny Pudi’s first scene together alone is 1,000% worth the price of admission, but the rest of the movie is still pretty good.

    This one is remarkably similar to another movie I watch, Spin Me Round (to the point that I’m almost wondering if everything is alright for Alison Brie, and if she needs to talk about anything). It kind of has that thing where the set up seems a bit like a rom-com, but it is…

  • American Hustle

    American Hustle

    ★★★

    New entry into the “Christian Bale and Amy Adams being real good in a movie where everyone else is just being over the top” genre. Not my favorite film genre, I must admit.

    Anyway, American Hustle just didn’t really do it for me here. I was at least engaged while I was watching, but the inconsistent tone combined with the confused story ultimately didn’t capture me here. As I said, Bale and Adams are balance drama with comedy enough here that…

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

    First rewatch of this film in awhile, with a good portion of it being on a plane (just like how Tarantino would want it). Anyway what struck me again was how much of a “vibe” this film really is. Like the “plot” doesn’t feel as important as just being with these characters, and watching their day. Luckily I like all the main characters, and enjoy watching them onscreen. As well, the climax is still phenomenal. I also like a possible…

  • Terminator Genisys

    Terminator Genisys

    ★★★½

    You know this one was honestly alright. Negative word of mouth probably unfairly soured me to the film before giving it a real chance, but sitting down to watch it, Terminator: Genesys is a solid science fiction action film, and at least decently solid as a terminator sequel.

    I suppose since there’s been so many terminator requels, the sense of one being “the” sequel to Terminator 2 isn’t as important, and I can just enjoy the film as it is. The…

  • Three Thousand Years of Longing

    Three Thousand Years of Longing

    ★★★★½

    Hell yeah, loved this one. The stylized historical stuff undoubtedly helped me like it, but the story itself became strangely enchanting. The intimate yet grand story of the djinn is quite cool and compelling. Miller is unsurprisingly great at the craft of filmmaking here, so it’s a treat. Yeah, it’s a slightly lower 4.5, but I’ve certainly given weaker films that same score. So a full recommendation from me.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    “I don’t know if we have enough gas to make it to make it to St. Petersburg.

    “We’ll make it.”

    smashcut to helicopter crashing

    How did I not remember this moment? Like I don’t even know what to say, just how did I forget that?

  • Glass

    Glass

    ★★★½

    Honestly I’m slightly shocked at how much I enjoyed this. It’s not perfect, I understand it not really being everyone’s cup of tea, but on the whole I liked this film, straight up.

    Cluttered thoughts, but let’s start with the things that I liked. For one thing, I honestly enjoyed seeing these characters again. Bruce Willis felt like he was playing David Dunn while I was watching, and I loved that. Sam Jackson as Mr. Glass was fantastic, and I…

  • District 9

    District 9

    ★★★★½

    Alright this one was pretty good. Another film that I’ve been aware of for years but never saw till now, so I’m happy this one is very good. I loved the way District 9 combines a sci-fi story and action with the mockumentary style. The two styles merged great, and really adds to the film’s quality.

    The story itself is solid, but it might also be the film’s one slightly weak area. Not bad or anything, just slightly messy. It becomes…

  • The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    Had a great time catching up with this special. It unironically contains important character set up for Volume 3, but even excluding that this one is a ton of fun. I laughed throughout. Even during spring time, I can fully recommend this watch.

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★

    Yeah this one was pretty damn great. Guardians 3 continues the series track record of having some of the absolute best character work in the entire MCU. Only slight downside is, by virtue of the script, Rocket’s story feels so separate from the rest of the movie. Not really a way this could’ve been “fixed,” it’s just the only issue I have. I also regret not having seen “The Guardians Holiday Special,” as I imagine that gives a lot of…

  • Hard Target

    Hard Target

    ★★★★

    There’s a sad myth perpetuated about this movie than Van Damme doesn’t kick people in it it. That is not true, it’s bullshit, it noooot. Anyway, this is a great action movie.

    I kinda love this movie. The combination of Van Damme with John Woo is for my money a complete success. The first third or so is a little slow, but Woo directing the absolute shit out of it kind of makes it entertaining. And credit where it’s due,…

  • The Public Enemy

    The Public Enemy

    ★★★½

    Respect this one more than I enjoyed it I’ll admit. I understand it’s an early gangster film and thus important for the evolution of the genre, but unlike other classics there really wasn’t much for me here. It’s that weird combination of being aggressively 1930’s while also not having a super compelling story for me. It’s all cliche without any “hook.” Tom Powers isn’t allowed to be that interesting of a character by virtue of Hollywood in the 30’s. Like I said, I respect The Public Enemy, but was never engaged for its entire runtime. Also the ending was odd ngl.