DoctorTrussell has logged 409 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Best Man Holiday

The Best Man Holiday

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Hebrew Hammer

The Hebrew Hammer

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rings

Rings

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Antrum

Antrum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ring Two

The Ring Two

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Best Man

The Best Man

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Deadly Dreams

Deadly Dreams

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Amityville: Dollhouse

Amityville: Dollhouse

1996
×
★★½
Edit this entry  
06
Scary Movie

Scary Movie

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spiral

Spiral

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Arizona

Arizona

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Amityville: A New Generation

Amityville: A New Generation

1993
×
★★★
Edit this entry  
02
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Scared Stiff

Scared Stiff

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry