Sort by

Lydia has logged 72 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stilts

Stilts

2019
×
★★
Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
L'Enfant secret

L'Enfant secret

1982
×
★★
Edit this entry  
29
Go, Go Second Time Virgin

Go, Go Second Time Virgin

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Fred 2: Night of the Living Fred

Fred 2: Night of the Living Fred

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Wax

Black Wax

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Hook Up Your Home Theater

How to Hook Up Your Home Theater

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Mr Hublot

Mr Hublot

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Origins of Plus Ultra

The Origins of Plus Ultra

2015
×
★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Devil in the City

The Devil in the City

1925
×
★★
Edit this entry  
23
Midori

Midori

1992
×
Read the review Edit this entry  
23
The Stranger

The Stranger

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Louis Theroux: Behind Bars

Louis Theroux: Behind Bars

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Coffy

Coffy

1973
×
★★★
Edit this entry  
21
Laura

Laura

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fear X

Fear X

2003
×
★★
Edit this entry  
20
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Village

The Village

2004
×
★★½
Edit this entry  
17
Fractured

Fractured

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Malpertuis

Malpertuis

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Southerner

The Southerner

1945
×
★★½
Edit this entry  
16
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beautiful Dreamer: Brian Wilson and the Story of Smile

Beautiful Dreamer: Brian Wilson and the Story of Smile

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Feelings

Feelings

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★½
Edit this entry  
16
Superhero Movie

Superhero Movie

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
Edit this entry  
13
True West

True West

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lazarus Effect

The Lazarus Effect

2015
×
★★
Edit this entry