Sort by

Lydia has logged 74 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Palace of Silents

Palace of Silents

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Murder in Mississippi

Murder in Mississippi

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Thousand and One Nights

A Thousand and One Nights

1969
×
★★
Edit this entry  
29
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★½
Edit this entry  
28
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★
Edit this entry  
27
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blot

The Blot

1921
×
★★½
Edit this entry  
25
Three Stones for Jean Genet

Three Stones for Jean Genet

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Child's Play

Child's Play

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Foucault Against Himself

Foucault Against Himself

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aladdin

Aladdin

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
Speed Racer: Welcome to the World of Vic Chesnutt

Speed Racer: Welcome to the World of Vic Chesnutt

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Recorder: The Marion Stokes Project

Recorder: The Marion Stokes Project

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★
Edit this entry  
18
Assassins

Assassins

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Ma

Ma

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Janis: Little Girl Blue

Janis: Little Girl Blue

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Jesus Shows You the Way to the Highway

Jesus Shows You the Way to the Highway

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Forman vs. Forman

Forman vs. Forman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Duran Duran: Unstaged

Duran Duran: Unstaged

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Salad Fingers

Salad Fingers

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kiosk

The Kiosk

2013
×
★★
Edit this entry  
14
Offering

Offering

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dick Tracy Special

The Dick Tracy Special

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jonas Mekas in Kodachrome Days

Jonas Mekas in Kodachrome Days

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Drew Bug-Eyed Monsters

The Man Who Drew Bug-Eyed Monsters

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
A Leaf Is the Sea Is a Theater

A Leaf Is the Sea Is a Theater

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Ballad of Genesis and Lady Jaye

The Ballad of Genesis and Lady Jaye

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Man of Marble

Man of Marble

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
We Are Little Zombies

We Are Little Zombies

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry