Sort by

Peter has logged 525 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Congress

The Congress

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★
Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jungleland

Jungleland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ava

Ava

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
Rabid

Rabid

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hottest State

The Hottest State

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
September

September

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Conversations with Other Women

Conversations with Other Women

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry