• Aladdin

    Aladdin

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Lacks all the charm of the original, but pretty.

    Will Smith is the only person who could have done the Genie justice, but it still wasn't good.

    Stop with the weirdest pauses and speed ups. That shot of him falling of the cliff was gorgeous in the trailer. But you had to slow it down!! The whole first song is sped up weirdly.

    I don't know how I feel about amagalmating the "One Jump Ahead" with meeting Jasmine in the…

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★½

    A fun ride, but just a thriller fetish film at the end of the day. She is just the edgy asocial/antisocial brilliant hacker chick we're suppose to sexualize.

    Would have been better as a buddy cop film.

  • Election

    Election

    ★★★★

    This movie is perfection with internal monologues.

  • Woman on the Run

    Woman on the Run

    ★★★★★

    Those last five minutes almost gave me a heart attack.

    The dialogue in this movie is superb. It's realistic but always witty with a taste of sarcasm given by Sheridan.

  • The Butterfly Effect

    The Butterfly Effect

    ★★★★★

    Newspapers amiright?

  • The Life Ahead

    The Life Ahead

    ★★★½

    Great performances by Loren and Gueye, but there was something lacking. The theme of hope for the future, the lion, and Momo connecting to his Muslim roots where superficial and should have been explored even more.

  • The Cat in the Hat

    The Cat in the Hat

    ★★½

    Mrs. Kwan is bae.

    But seriously this movie could have been better. The production design is perfect. The kids do a great job too.

    However, Mike Meyers is not good as the cat. He's always laughing at his jokes that aren't funny. They could keep the same plot and scenes, but just change the jokes to something more kid friendly and it would be a better movie.

  • Paul Blart: Mall Cop

    Paul Blart: Mall Cop

    Not a bad movie, just fat and pathetic don't make it funny.

  • Resident Evil: Vendetta

    Resident Evil: Vendetta

    ★★★★½

    So....a lot to unpack from this beautiful cinematic masterpiece.

    Spoilers, but does that really matter? You know what type of movie this is!

    The animation is the best yet, except with faces. They were a little uncanny valley.

    The toy truck was actually kinda scary, but all those mercenaries had dumb deaths.

    What kinda spy brings her son to where she's working? And would Chris really scream over her corpse?

    I feel like Rebecca would have a gun in her…

  • A Matter of Loaf and Death

    A Matter of Loaf and Death

    ★★★★

    Getting darker with the final installment having a serial killer!

    My biggest problem with this short is how fast it moves. It covers a lot of ground and honestly could have used more time to slow down. But the visual gag's live up to the predecessors.

    Fun fact! Fluffles's bed is made out of the same brand box that Gromit cuts the eyes through in the Wrong Trousers. Nice Easter egg!

  • Yes Day

    Yes Day

    ★★½

    Is Jennifer Garner immortal? And why does she look like Hillary Swank sometimes?

    What was the point of the job interview she had? That was a waste of 2 minutes of this short run time anyways.

    The logistics of the water balloon fight makes no sense, but is the best part of the film.

    That paramedic should be fired.

    That gorilla fight should not be in a kids film. Yikes.

    Sorry parents, no kids are going to be like "that…

  • Too Many Cooks

    Too Many Cooks

    ★★★★★

    Wanda Vision better be like this.