Sort by

Josephine (Gloria) has logged 673 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Canvas

Canvas

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★½
Edit this entry  
30
Talking Head

Talking Head

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
glory

glory

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
It Ain’t Half Racist, Mum

It Ain’t Half Racist, Mum

1979
×
Edit this entry  
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
LITTLE BOY MANIAC

LITTLE BOY MANIAC

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Red Dollars

Red Dollars

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★
Edit this entry  
25
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★½
Edit this entry  
25
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Titanic

Titanic

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Debt Collector

The Debt Collector

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
White Chicks

White Chicks

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
A Day with the Boys

A Day with the Boys

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
Organism

Organism

1975
×
★★★½
Edit this entry  
22
They Do Not Exist

They Do Not Exist

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
22
In My Room

In My Room

2020
×
★½
Edit this entry  
22
Fiorucci Made Me Hardcore

Fiorucci Made Me Hardcore

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★½
Edit this entry  
19
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Read prior review Edit this entry  
19
Gradations I-II

Gradations I-II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bath Tub

Bath Tub

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
18
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Room

The Room

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
16
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
Edit this entry  
15
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Days

Days

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Sportin' Life

Sportin' Life

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry