Sort by

doinkdedoink has logged 68 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Syriana

Syriana

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Vir Das: Abroad Understanding

Vir Das: Abroad Understanding

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alfie

Alfie

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Capote

Capote

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frank

Frank

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Edit this entry  
12
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dogma

Dogma

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alfie

Alfie

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry