Sort by

doinkdedoink has logged 616 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paava Kadhaigal

Paava Kadhaigal

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Bebaak

Bebaak

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ugly

Ugly

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tremble All You Want

Tremble All You Want

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Quiz

Quiz

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Silent Movie

Silent Movie

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Wardrobe Dwellers

Wardrobe Dwellers

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gon, The Little Fox

Gon, The Little Fox

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Dance with Me

Dance with Me

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Caché

Caché

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gully Boy

Gully Boy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flight

Flight

2012
×
★½
Read the review Edit this entry