Sort by

andrea has logged 100 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Snare

Snare

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Flower

Flower

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Girl

Girl

1998
×
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
23
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dude

Dude

2018
×
Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
That One Day

That One Day

2016
×
Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Forky Asks a Question: What Is a Friend?

Forky Asks a Question: What Is a Friend?

2019
×
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Amy

Amy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Edit this entry  
20
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annapolis

Annapolis

2006
×
Edit this entry  
17
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Crucible

The Crucible

1996
×
Edit this entry  
11
Fry Day

Fry Day

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
10
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read the review Edit this entry