Sort by

andrea has logged 32 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Amy

Amy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Edit this entry  
20
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annapolis

Annapolis

2006
×
Edit this entry  
17
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Crucible

The Crucible

1996
×
Edit this entry  
11
Fry Day

Fry Day

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
10
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
The Art of Getting By

The Art of Getting By

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
02
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Edit this entry  
02
Come Together

Come Together

2016
×
Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry