Sort by

Matthew has logged 34 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Beau

Beau

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Basically

Basically

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Land Without Bread

Land Without Bread

1933
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Silence

The Silence

2019
×
★½
Edit this entry  
20
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Escape at Dannemora

Escape at Dannemora

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Oath

The Oath

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sharon 1.2.3.

Sharon 1.2.3.

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wake the Riderless Horse

Wake the Riderless Horse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★½
Edit this entry  
08
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★
Edit this entry  
07
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Case 39

Case 39

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
They Won't Believe Me

They Won't Believe Me

1947
×
★★½
Edit this entry  
01
I'm Just F*cking with You

I'm Just F*cking with You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry