Sort by

Dom has logged 365 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Joy of Learning

The Joy of Learning

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Symphony in Slang

Symphony in Slang

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry