Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Nile Hilton Incident

The Nile Hilton Incident

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Slightly Scarlet

Slightly Scarlet

1956
×
★★★½
Edit this entry  
21
Anxiety

Anxiety

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tokyo: The Last War

Tokyo: The Last War

1989
×
★★★
Edit this entry  
18
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★
Edit this entry  
17
God's Comedy

God's Comedy

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Silvestre

Silvestre

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Sky Is Clear and Blue Today

The Sky Is Clear and Blue Today

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Notes on an Appearance

Notes on an Appearance

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
All My Friends Hate Me

All My Friends Hate Me

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Edit this entry  
07
Inferno

Inferno

1980
×
★★½
Edit this entry  
05
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
HHH: A Portrait of Hou Hsiao-Hsien

HHH: A Portrait of Hou Hsiao-Hsien

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Depart

Depart

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Night Angel

Night Angel

1990
×
★★½
Edit this entry  
26
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Police Python 357

Police Python 357

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wherever You Go, There We Are

Wherever You Go, There We Are

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gangubai Kathiawadi

Gangubai Kathiawadi

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Notre amour est assez puissant

Notre amour est assez puissant

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
i thot i wuz free

i thot i wuz free

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Slow Death

Slow Death

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Fourth Watch

The Fourth Watch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Poem Field No. 1

Poem Field No. 1

1967
×
★★½
Edit this entry  
08
Gradations I-II

Gradations I-II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cruel Optimism

Cruel Optimism

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Worlds

Worlds

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hyper-Reality

Hyper-Reality

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mirrored Mind

Mirrored Mind

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★½
Edit this entry  
01
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★½
Edit this entry  
30
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
30
ami. exe

ami. exe

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
beta sessions (holophrasis.exe)

beta sessions (holophrasis.exe)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Watching the Pain of Others

Watching the Pain of Others

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Legend of the Swordsman

The Legend of the Swordsman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
Edit this entry