• The Toolbox Murders

    The Toolbox Murders

    ★★

    Years ago, when this first came out on VHS, I was at the stage of my life where I wanted to seek out any and all horror/gore/exploitation movies and I absolutely had more patience for this sort of thing than I do now.

    While watching this today, all I could keep asking myself was "What the fuck did I buy this for?"

    Watched the new 4K Blu-ray restoration.

    Would normally be a 1.5 star movie for me, but I'm adding an extra .5 star to the rating because actor Wesley Eure sang to me on my birthday and sent me a video of it. LOL.

  • Ghosts of the Abyss

    Ghosts of the Abyss

    ★★★½

    Decided to re-watch this film in 3D. Still powerful and interesting to see the Titanic under all that water 90 years later (from the time this was filmed). The 3D actually adds a layer of anxiety and breathtaking imagery. Seeing Bill Paxton in this, talking about mortality, is a bit jarring now though.

  • Revenge of the Creature

    Revenge of the Creature

    ★★★½

    The sequel to the far superior THE CREATURE FROM THE BLACK LAGOON. Watched on Blu-ray 3D. An "OK" sequel, but it suffers from the fact that the "creature" spends the lion's share of the running time chained up in a Florida amusement park water tank. It's just a wetter spin on the KING KONG story. Sadly, the Universal "restoration" of the sequel wasn't given nearly the care the original was in 3D. Many scenes look muddy, soft and washed out.…

  • The Running Man

    The Running Man

    ★★★★

    I love Arnie movies and this is one of his better 80s actioners. Overly ambitious and silly, THE RUNNING MAN is set in the future where Richard Dawson (yeah, that Richard Dawson) hosts a game show where people watch in glee as contestants run for their lives and try to survive a gauntlet of large dudes in weird costumes with deadly weapons (like chainsaws, flamethrowers, etc.).

    The typical one-liners, wisecracks and action sequences occur on a desolate futuristic wasteland with…

  • Shock

    Shock

    ★★★★

    The last time I saw this film, I think, was the weekend after the Anchor Bay DVD release, so it's been what... 20 years or something? I remember kind of liking it back then, so watching it again in the new release from Arrow Films was a lot of fun.

    I love haunted house movies and this certainly qualifies as one. Dora (the wonderful Daria Nicolodi), her son and new husband Bruno (the always reliable John Steiner) move back into…

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    A re-watch of the film, via the newly released 4K UHD disc.

    I read Frank Herbert's DUNE over 40 years ago and felt it was a bit overly complicated. I was more into light fantasy novels (like the Piers Anthony Xanth Series) and DUNE was really a "thinker." At my age, at the time, I didn't want to think, I wanted an "escape" and DUNE was a head-scratcher. Still, I understood why it is regarded as one of the greatest…

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★½

    Re-watched the film in the new "Extended Cut." It didn't make the movie any better for me, honestly. In fact, watching it again, it just reinforced everything I disliked about it the first time. Bleh. I do like the music score, though.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★

    Marvel's ETERNALS is an entirely new story in the Marvel Cinematic Universe. While the trusty Avengers are mentioned in passing in the film, they are nowhere to be seen.

    The Jack Kirby comic-turned-movie is a great mythology that has a lot of interesting back story on how worlds are created, destroyed and how the "Eternals" are here to protect us (or are they?), but the film tries to do WAY too much and unfortunately turns into a jumbled mess.

    There's…

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    Mad Max Beyond Thunderdome

    ★★

    Around 37 years ago, I saw this film with a group of friends on opening night. I think we all hated it. I even fell asleep halfway through out of boredom.

    I gave it a few more tries when it came out on VHS, and then on DVD. Still thought it was dull. I never bought it on Blu-ray.

    Then, recently the 4K UHD came out (along with the far superior THE ROAD WARRIOR), so I thought "what the hell"…

  • Mad Max 2

    Mad Max 2

    ★★★★½

    Re-watched the film in the newly released 4K UHD disc. The picture quality of the film has NEVER looked better. In fact, visually, the 4K is a stunner. Unfortunately, the audio leaves a lot to be desired. The 4K disc doesn't contain the original stereo theatrical mix and only has derivatives of the newly created Dolby Atmos mix. It's been sadly remixed with new effects and enhancements and not for the better. In fact, some original effects are completely missing…

  • Armour of God

    Armour of God

    ★★★★

    Jackie Chan is used to being injured while doing his ambitious stunt work, but ARMOUR OF GOD nearly killed him. At the beginning of the film, he drinks a beer and leaps into a tree to escape some angry natives. Well, in reality, the branches broke and he fell straight down into a rock, fracturing his skull. You can see the outtakes in the end credits and it looks truly painful. He's said in interviews, after that happened, he's lucky…

  • The Last Picture Show

    The Last Picture Show

    ★★★★★

    A re-watch today after learning of Peter Bogdanovich's death. My favorite film of all time. Rest in peace, Mr. Bogdanovich. Legend.